Japonya’da 2011’deki deprem ve tsunamide zarar gören Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali'ndeki radyasyon düzeyi en üst seviyede tespit edildi. Uzmanlar santralde, erimiş nükleer yakıttan kaynaklandığı sanılan bir de çukur buldu.

Sputnik’in haberine göre, saatte 530 sievert'in üzerinde okunan radyasyon, kısa süreli maruz kalmalarda bile öldürebilecek bir düzey anlamına geliyor.

Santral operatörü ayrıca, 1 metrekarelik bir çukur bulduklarını açıkladı. Çukurun yakıt tankından sızan erimiş nükleer yakıttan kaynaklandığı sanılıyor.

Bazı uzmanlar, bir önceki ölçümlerden 73 sievert daha fazla olan bu radyasyon düzeyinin 'akıl almaz' olduğunu düşünüyor.

Ulusal Radyoloji Bilimleri Enstitüsü yetkilisi, uzmanların daha önce böyle bir radyasyon düzeyiyle karşılaşmadığını belirtti. Enstitüye göre, 4 sievert düzeyindeki radyasyon, her iki kişiden birisinin ölümüne neden olabilir. Yayılan radyasyon düzeyinin binde biri bile, insan üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilecek bir etki yaratabiliyor. Kanser ihtimalindeki artış, bu etkilerin başında geliyor.

Son gözlemler, ulaşılması zor bölgelere uzaktan kumandalı bir kamera gönderilmesiyle elde edildi.

Fukuşima'da Radyasyon Rekor Düzeyde

Kaynak : https://www.evrensel.net/haber/306819/fukusimada-radyasyon-rekor-duzeyde

Sayfayı Sosyal Medyada Paylaş